18 - 65 Yaş Arası Yetişkinler İçin Genel Zeka Yetenek Testi

18 - 65 yaş arası yetişkinler için sözel olmayan bir genel zeka yetenek testidir. Online testimizi kredi kartı yada havale ile satın alarak birebir uygulama yapabilirsiniz. Testin sonucuna göre zeka potansiyeli hakkında tarafınıza bir rapor sunulacak ve kendiniz hakkında öngörü elde edebileceksiniz.

TEST SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Zeka testi Norm çalışmaları Türkiye çapında binlerce kişiye uygulama yapılarak standardizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Uygulanan test Dünya'da en çok kullanılan ve en çok kişiye uygulanan güvenilirliği ve geçerliliği kanıtlanmış zeka testlerinden biridir. Uygulama tarama özelliği taşımakta, test yapılan kişiye kesin tanı koyma özelliği taşımamaktadır. Testin sonucuna göre  performansı ölçülüp bir öngörü elde edilir. 2. aşamada arzu edilirse kesin tanılama yapılabilmesi için özel psikolojik danışmanlık merkezlerinde yada enstitümüzde uygulama yapılabilir. Uyguladığımız testin sonuçları merkezlerde uygulanan testlerin sonuçları ile genellikle paralellik göstermektedir.

Örnek test sonucuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Amaç

Uygulanan Zeka testi bireylerin çabuk gözlem yapma yoluyla, mantık yürütme ve analitik zeka kapasitesini ölçen bir testtir. Testin içerdiği şekiller sayesinde, figürler arasındaki ilişkiyi sezebilme ve mevcut ilişki sistemini tamamlayan şekilin doğasını hayal edebilme becerisi değerlendirilir. Kolay sorularla başlanır. Problemlerin sunulma sırası, soruların çözülebilmesi için bir antrenman niteliğindedir.

Hedeflenen Kullanım Alanları

 • 18-65 yaş arası yetişkinler için sözel olmayan bir genel zeka testidir.
 • Farklı kültürlerden gelen ve farklı dillere sahip bireylerin genel zeka ve yeteneklerini ölçmek amacıyla kullanılır.
 • Üstün Zekalı Yetenekli bireylerin belirlenmesi için kullanılır.
 • İşitme engelli olan bireylerin zeka potansiyellerinin değerlendirilmesi amacıyla da kullanılabilir.

TESTİN ÖLÇTÜĞÜ GELİŞİM ALANLARI

 • Dikkatini yoğunlaştırabilme becerisi
 • Problem Çözme becerisi
 • Zamanı doğru bir şekilde kullanabilme becerisi
 • Görsel Mekansal Algılama
 • Tümdengelim Yoluyla Düşünebilme
 • Analitik Zeka
 • İlişki Kurma
 • Akıl Yürütme
 • Soyutlama

IQ Puanı

Aldığınız sonuç, aynı yaştaki diğer bireylerle kıyaslamanız için grafik şeklinde verilmiştir. Çoğu bireyin aldıkları sonuç 90-110 arasıdır. Bu aralıktaki sonuçlar ortalama normal zeka olarak kabul edilirler. Çok az sayıda birey 70-89 arası ve 111-130 arası sonuçlar alırlar. Son derece az sayıda birey 70 altı veya 130 üzeri sonuç alırlar. Sonuç grafiği bölümüne bakarak aldığınız sonucu değerlendirebilirsiniz.

Üst Yüzdelik Dilim

Yüzdelik Dilim 1 - 99 arası değerlerden oluşur ve sizin yaşıtlarınız arasındaki ulusal değerleri karşılaştırmanıza imkân tanır. Örneğin eğer 26 yaşında bir birey Yüzdelik Dilimde 1 almışsa bunun anlamı diğer test edilen bireyler arasında 26 yaşında olanlardan Yüzde 99' undan daha yüksek sonuç almış olmasıdır. Eğer 30 yaşında bir birey Yüzdelik Dilimde 0,1 almışsa bunun anlamı diğer test edilen bireyler arasında 30 yaşında olanlardan Binde 999' undan daha yüksek sonuç almış olmasıdır.

TEST SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

www.zekatesti.com.tr olarak bireylerin gerçek potansiyellerinin farkına varmalarını sağlayarak öngörü elde etmelerini sağlıyoruz.  FACEBOOK YORUMLARI


Üstün Zekalı Üstün Yetenekli Çocuklar Hangi Farklı Özellikleri Taşıyor?

Üstün Zekalı Üstün Yetenekli Çocuklar Hangi Farklı Özellikleri Taşıyor?

16 Şubat 2017 - Cuma

6-17 Yaş Arası Öğrenciler İçin Genel Zeka Yetenek Testi

6-17 Yaş Arası Öğrenciler İçin Genel Zeka Yetenek Testi

2 Şubat 2016 - Çarşamba

4-5 Yaş Öğrenciler İçin Genel Zeka Yetenek Testi

4-5 Yaş Öğrenciler İçin Genel Zeka Yetenek Testi

1 Şubat 2016 - Salı