Sağ Beyin Sol Beyin Özellikleri Geliştirme Yolları Nelerdir?

Çocuğunuz  Sağ Beynini Daha Baskın mı Kullanıyor?

Sağ beynini aktif kullananlar daha güçlü hayal gücüne sahip, yaratıcı ve sezgisel olma eğilimindedirler. Düşünme süreçleri yapılandırılmamıştır, kalıplarla sınırlandırılmamıştır. Mantık dizisinden ziyade sezgilerine güvenirler. Resmin tamamını görmeye meyillidirler ve ince detayları çok iyi yakalayamazlar.
Sağ beynini kullananların daha açık fikirli oldukları düşünülür; bu yüzden herkese veya davranışları da içeren katı yapılardaki kurallara uymaya kendilerini mecbur hissetmezler. Mantıklı olan şeyler onlar için anlam ifade eder ve mantıklarına uyuyorsa kurallara uyarlar.
Sağ beyinlerini baskın kullananlar dışarıdan dağınık, düzensiz olmaları gibi görülebilir ancak genellikle bunun onlar açısından bir anlamı vardır. Onların anlayabildiği çılgınlıkta bir yöntem vardır. Bu diğer alanlara da çevrilebilir. Sağ beyinlerini aktif kullananlar yapı ve düzeni görüp aralarındaki bağlantıları çok net anlamlandırabilirler.
Sağ beyinliler daha doğal, spontane ve dürtüseldirler. Ayrıca ziyadesiyle buluşçudurlar (inovatif). Kalıpların dışında, sıradışı düşünmek sağ beyinlilere has tipik bir özelliktir. Duygularının farkındadırlar ve duygularını ifade etmede zorlanmazlar veya mimikleri, yüz ifadeleriyle duygularını belli ederler.
Eğer çocuğunuz sağ beyinli insanların özelliklerini taşıyorsa; o görsel, işitsel ve bedensel açıklamalar yapıldığında en iyi şekilde öğrenir. Bir kavram görsellerle desteklendiğinde sözel açıklamaya göre onu daha iyi anlarlar. Ünlü sağ beyinli kişiliklere Leonardo Da Vinci ve Albert Einstein örnek verilebilir.
Sağ beyinli kişiler girişimci olmaya müsaittirler ya da araştırma, sanat, müzik, reklam veya atletizm konularında uzmanlaşabilirler.
Sağ beyinli çocuklar çizim yapma, boyama, yap-bozlarla oynamaya bayılırlar. Anne-baba olarak, bu yönlerini teşvik etmek durumundasınız.

Çocuğunuz Sol Beynini mi Daha Baskın Kullanıyor?

2017 | sol-sag beyin | Küçük

 • Sol Beynini Daha Baskın Kullananlar
  "Sağ beyin-sol beyin" konusu beynin hangi kısmının daha aktif kullanıldığını ve bunun ne anlama geldiğini açıklayan ve karakterimize nasıl yansıdığını izah eden eski bir teoridir. Teori ile ilgili hararetli tartışmalar devam etse de beynin iki yarım küresinin farklı görevleri-ödevleri icra ettiği ve insanların bu görevlerin-ödevlerin bazılarını daha fazla yapmaya eğilimli olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Bazı bilim insanları teorinin çok basite indirgenmiş olduğunu iddia etseler de çok kapsamlı bir şekilde beynin fonksiyonlarını gerçek anlamda sınıflandıramayız dolayısıyla tartışma kişilik tipleri üzerinden yapılmalıdır. Sağ ve sol beyinleri kişilik tipleri olarak görebiliriz ve hangisinin karakterimizde daha baskın olduğunu görmeye çalışabiliriz.
  Beyinlerinin sol tarafını daha baskın kullananlar daha detaycı, analitik ve eleştiril düşünme kadar mantıksal düşünmede de daha iyidirler. Dil genelde sol bölgenin bir fonksiyonudur dolayısıyla kişilik olarak sol beyinli insanlar konuşma ve kelime dağarcığının yanı sıra dil becerilerinde de daha iyidirler. Nüfusun sadece %12'sinin sol beyinlerini daha baskın kullanan olduğu düşünülmektedir.
  Sol beyinli kişiler daha detaylara önem veren olma eğilimindedir ve onların analitik yapıları gereği eksiklikleri veya sıralı olmayan yapıları fark etmeye meyillidirler. Bu ise neden dil ile birlikte (gramer kuralları) matematikte iyi olduklarının açıklamasıdır. Diziler ve yapılar onların sevdikleri konulardır.
  Sol beyinli insanlar çok dürtüsel ve spontane değillerdir. Dolayısıyla çocuğunuz sol beyinli ise onun açısından günlük işlerde dahi bir plan ve yapı olması her zaman en iyisidir. Ani değişimler onu başkalarından daha fazla sinirlendirir veya strese sokar.
  Sol beyinli kişiler
  Analitik düşünür.
  Ayrıntılara önem verir.
  Temiz ve düzenli bir kişisel alanları vardır.
  Önceden plan yapar.
  Dil becerileri muhteşemdir.
  Kuralcıdır.
  Dakiktir.
  Matematiği iyidir.
  Duygularını güçlü şekilde kontrol eder.
  İşitsel öğrenir.
  Gerçekçidir.
  Olgular ve listeleri sever.
  Şahsi alışkanlıklara gelince, sol beyinli insanlar daha düzenli ve tertiplidirler. Duygu ve hislerinde daha çekingen ve kontrollüdürler. Aşırı değişimler sol beyinlilerin günlük durumlarında zorluk yaşamalarına sebep olur.
  Eğer çocuğunuzun sol beyni baskınsa, sınıfta daha iyi öğrenecektir çünkü soyut kavramları dinleyerek veya okuyarak daha iyi anlayabiliyorlar. Onların öğrenme yaklaşımı daha sıralı, ardışık şekilde olacağından dolayı bir konunun temellerinin genel yapısını vermeye çalışın ve ondan sonra bilgiyi nasıl yapılandırdıklarını seyredin. Sol beyinliler kurallara uymada veya dersleri (konunun mantığının verildiği dersler) takip etmede zorlanmazlar ve aslında disiplin ve kural olunca kendilerini geliştirirler. Sol beyinlilerin uğraştığı, sahip olduğu meslekler genellikle hukuk, muhasebe ve finans ve tıptır.
 • Ya Çocuğunuz Üstün Zekalıysa?
  Online Testimizle Çocuğunuzun Zeka Potansiyelini Keşfedelim.
  www.zekatesti.com.tr

  Zeka Geliştiren Kitaplar İçin TIKLAYIN
  Zeka Geliştiren Zeka Oyunları İçin TIKLAYIN

  Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm için TIKLAYIN

 • "Üstün Zekalılar Enstitüsü" Geleceğe Açılan Pencere


  FACEBOOK YORUMLARI


Anaokulu Seçimi Nasıl Yapılır?

Anaokulu Seçimi Nasıl Yapılır?

21 Kasım 2017 - Çarşamba

Çocuğunuzun Beynini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Çocuğunuzun Beynini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

20 Kasım 2017 - Salı

Doğumdan 5 Yaşa Kadar Bebeğinizin Beyni Nasıl Gelişir?

Doğumdan 5 Yaşa Kadar Bebeğinizin Beyni Nasıl Gelişir?

10 Kasım 2017 - Cumartesi