Çocuğunuzun Hobisini Veya İlgi Alanlarını Nasıl Desteklemeli?

Hobiler sadece zamanı etkili kullanmaya yaramaz ayrıca çocukların öz-saygılarının artmasına da sebep olur. Bir şeyde iyi olduklarını bilip bundan gurur duyma çocuğun kendine olan özgüvenini artırır. Bir çocuğun yeteneğini veya ilgi alanını tanımak kolay bir iş değildir.
Çocukların ilgilerini anlamak ve hobi edinmelerinde kendilerine zaman ayırmalarına izin vermek için biraz çaba göstermeliyiz.

Her hobi bir kariyere dönüşmek zorunda değildir:

Anne-babalar diğer anne-babalarla çocuklarının hobileri konusu açıldığında  çok rekabetçi olmaktadır. Sadece bir hobi, kariyer değil ki. Her zaman akademik bir ilgi (okuma veya yazma), tenis veya basketbol gibi spor hobisi ve zamanla ülke için yarışmak gibi hobi/ilgi olmak zorunda değil. Bahçecilik olabilir ya da kilden modelleme yapma veya ilgisini çeken herhangi bir şey olabilir.

2017 | resim | Küçük

Çocuklara çok fazla seçenek sunun:

Nümizmatik (Madeni paraları inceler), Filateli (Pulculuk), Origami (Kağıt katlama sanatı), bahçecilik, okuma, yazma, tahta bloklardan küçük evler yapma, yüzme, resim çizme, boyama, spor (buz hokeyi, tenis, futbol, yakan top gibi), şarkı söyleme, dans etme, enstrüman çalma (org, keman, çello, bateri, flüt vb.), aşçılık, herhangi bir şeyden albüm oluşturma ve daha niceleri.

2017 | gitar | Büyük

Hobilerini İlgi Alanlarını Tanımlarına Yardımcı Olun:

Her hafta/Her ay en çok hangisinin ilgisini çektiğini görmek için farklı bir hobi deneyin. Okuma için mesela bir kaç kitap alarak başlayabilir ve onları okuması için ona zaman tanıyabilirsiniz. Belli türe nasıl tepki verdiğini takip edin. O türde daha fazla kitaplar edinin.
Birkaç gün sonra okumaya düşkün olmadığını hissederseniz, ona çizim kitabı alıp çizmesini isteyebilirsiniz.
Yüzmeden hoşlanıyorsa onu havuza götürebilir ve yüzüyor mu ya da sadece havuzun köşesinde oturuyor mu onu görebilirsiniz.
Çocuklar bazen anne-babasını takip etmeyi sever. Siz yemek yapmaya ya da bahçeciliğe ilgiliyseniz, yemek yaparken ya da bitkilerle uğraşırken çocuğunuzun size katılmasını isteyebilirsiniz.

2017 | bahce | Küçük

Destekleme ve Yardım Her Zaman Uygundur:

Çocuğunuz pul veya madeni para toplamaktan hoşlanıyorsa ona farklı paralar ya da farklı ülkelerden pullar bulmasına yardımcı olarak onu destekleyebilirsiniz.
Bunları sadece kendisinin yapmasına izin vermeyin. İlk yıllarda hobi edinmede tamamen sizin yardımınıza ihtiyaç duyarlar. Bir kaç yıl sonra, hobilerini kendi kendilerine yönetebilir ve siz bunu nasıl yaptığı konusunda şaşkınlığa uğrayabilirsiniz. Ne zaman ihtiyaç duyarsa takdir edin. Bu onun güvenini arttırır.

2017 | pul | Küçük

Her Hafta Bazı Hobilere Zaman Ayırın:

Çocuğunuz ilgi duyduğa konu üzerinde çalışması için her hafta en azından bir ya da 2 saat o ilgisine zaman ayırsın. Okuma veya yemek yapma gibi evde yapılan hobiler düzenli bir şekilde yerine getirilebilir ve çocuğunuz bu konuda becerisini yitirmez. Fakat dışarıda yapılan hobiler için uygun planlama yapılmalıdır. Cumartesi günlerini tenis ya da yüzme günü olarak ayırabilirsiniz. Tenis kulübünden ya da yüzme havuzundan bir üyelik alın. Bu her hafta mümkün değilse, parkta ya da sizin bahçenizde oynamasını sağlayabilirsiniz.
2017 | tenis | Küçük
Anne-babaların çocuğunun ilgisini geliştirmede aktif katılım göstermesi her zaman işe yarar. Bunu anne-babasıyla birlikte yapmaları yaptığı şeye daha fazla ilgi duymasını sağlar. Anne ve babası çocuğa yardım ettiğinde kendini güvende hissedecektir. Hiç bir hobi çok zor ya da çok kolay değildir. Bu dünyada çok fazla şey var. Çocuğunuz sevdiği şeyle meşgul olsun ve sevdiği şeyi öğrenmeye zaman harcamasına izin verin.  FACEBOOK YORUMLARI


Sözel Dilsel Zeka Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Sözel Dilsel Zeka Nedir? Nasıl Geliştirilir?

10 Ocak 2018 - Perşembe

Sosyal Zeka Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Sosyal Zeka Nedir? Nasıl Geliştirilir?

10 Ocak 2018 - Perşembe

Okulun İlk Gününde Ayrılma Kaygısıyla Nasıl Başedilir?

Okulun İlk Gününde Ayrılma Kaygısıyla Nasıl Başedilir?

7 Ocak 2018 - Pazartesi