Çocuğunuzun Okumaya İlgisini Çekmede 6 Adım

Okumak hayatın önemli bir parçasıdır. Bir insan okumadığı zaman, birçok şey hakkında haberi, bilgisi olmayacaktır. Okuma anne-baba tarafından oluşturulan bir alışkanlıktır. Bu anne-babaların çocuklarına okumayı neden sevdirmesi gerektiğini ve  onu eğlenceli bir etkinlik haline getirmesi gerektiğini açıklar.

2018 | kitap okuma | Küçük

İşte size bu konuda yardımcı olacak bazı öneriler:

 1. Belli bir okuma zamanı belirleyin: Çocuklar her zaman okumanın dışında başka etkinliklerle meşgul olurlar çünkü okumak için ayırdıkları belli bir zaman yoktur. Bu da okul öncesi dönemde bulunan çocuğunuza neden bir okuma zamanı belirlemeniz gerektiğini açıklar. Bir günde yarım saat civarında okuma yeterlidir. Burada çocuğunuzu okumaya olan ilgisini arttırmak önemli noktadır, o yüzden belirlediğiniz ya da kendisinin istediği vakitten fazla okuması için çocuğunuzu zorlamayın.
 2. Uyku zamanı hikayeler: Bir çocuğun kitaplar ve hikayelere ilgisini başlatmada uyku zamanı hikayeler mükemmel bir yoldur. Çocuklar büyüdükçe, anne-babaları onlara kitap/hikayeler okumayı bırakırlar. Okul öncesi dönemde çocuğu olan ebeveynler ilgi çekici, eğlenceli bir roman alıp çocuklarına günde bir bölüm okuyabilirler. Çocuğunuz ilerde ne olacağını merak ediyorsa ve artan bir heyecan seviyesi varsa, o zaman yeni kitaplar bulmaya ve keşfetmeye başlayacaktır.
 3. Çocuğunuzu bir kitapçı ya da kütüphaneye götürün: Bir çocuğu kitapçı ya da kütüphanede serbest bırakın ve kendisi için bir kitap seçmesine izin verin! Farklı kitaplara göz atarak ilginç ve eğlenceli bir akşam geçirmek için iyi bir yoldur ve ilgisini en çok çeken kitaplardan birisini seçmesine yardımcı olun.
 4. Örnek olun: Çocuklar anne-babalarının yaptıklarını taklit etmeyi severler. Çocuğunuz sizi kitap okurken görürse, sadece kitap okumak istemeyecek ayrıca sizin gibi okumak isteyecektir.
 5. Okuduğu kitap hakkında tartışın/konuşun: Hikayeyle ilgili bazı eğlenceli sorular sorabilirsiniz. Örneğin; kitaptaki karakter olsaydın sen ne yapardın? Sence bundan sonra ne olacağı konusunda ne düşünüyorsun? Her ikiniz de kitabın ilerleyen bölümlerinde neler olacağı konusunda tartışabilir, fikir yürütebilirsiniz.
 6. Çocuk kitap kulübü kurun: Diğer anneleri de yanınıza alın ve çocuklarınızın aynı kitabı okumasını sağlayın. Arkadaşları o kitabı okuyorsa, onlar da aynısını okuma konusunda teşvik edilmiş olacaktır. Aynı kitabı okumak oyun fikirleri verdiği gibi (kitaplar karakterlerin ya da olayların ilham kaynağı olduğu yaratıcı oyunları çocukların oynamasına yol açar) aynı zamanda bir diyalog konusu olacaktır.
 7. Ya Çocuğunuz Üstün Zekalıysa?
  Online Testimizle Çocuğunuzun Zeka Potansiyelini Keşfedelim.
  www.zekatesti.com.tr

  Zeka Geliştiren Kitaplar İçin TIKLAYIN
  Akıl Oyunları İçin TIKLAYIN

  Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm için TIKLAYIN

 8. Üstün Zekalılar


  FACEBOOK YORUMLARI


İki Kere Farklı Çocuklar Kimdir? Sorunları Nelerdir?

İki Kere Farklı Çocuklar Kimdir? Sorunları Nelerdir?

16 Mart 2019 - Pazar

Üstün Zekalı Çocuğunuzu Nasıl Eğitmelisiniz?

Üstün Zekalı Çocuğunuzu Nasıl Eğitmelisiniz?

27 Şubat 2019 - Perşembe

Iq Testi Zekayı Nasıl Ölçer?

Iq Testi Zekayı Nasıl Ölçer?

30 Nisan 2018 - Salı