Üstün Zekalı Çocuğunuzu Nasıl Eğitmelisiniz?

Üstün Zekalı Çocukların Yetenek Alanları Nasıl Desteklenmeli?

Çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu öğrenmeniz kaçınılmaz olarak onunla ilgili ne yapabileceğiniz sorusuna yol açar. Çocuğunuzdaki gelişmiş davranışları fark etseniz de ya da başkaları bunları size gösterse de, şansınız ne olursa olsun, bununla ilgili ne yapmanız gerektiği ile ilgili endişe içine girersiniz. Bazı ebeveynler bunun hakkında yanlış şeyler yapabileceklerinden ya da bu çocuğun ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlayacak kadar akıllı, yetenekli ve eğitimli olmadıkları ile ilgili endişe duyarlar. Ancak, gerçekten gereken tek şey birazcık anlayış ve yaratıcılıktır.  Aşağıda başlamanız için bazı fikirler bulunmaktadır.

2019 | ustun cocuk | Küçük

Üstün zekalı çocukları eğitmek için genel kurallar

Üstün zekalı bir çocuğun yeteneklerinden faydalanmasına yardım etmenin ilk anahtarı, bu yetenekleri nasıl destekleyebileceğinizi öğrenmektir. Destekleme daha çok bir çocuğun ilgi alanlarını beslemek ve çocuğu yeni fikir ve tecrübelere maruz bırakmaktır. Örneğin, çocuğunuzun dinozorlar ile ilgilendiğini fark ederseniz, dinozorlar ile ilgili oyuncaklar ve kitaplar alın.  Ancak, çocuğunuz müziğe güçlü bir ilgi duymuyor olabilir, yine de siz çocuğa müzikal oyuncaklar almak ve çocuğu müziğe maruz bırakmak isteyebilirsiniz.

Karşılıklı etkileşim

Üstün zekalı çocuğunuz ile konuşarak ve oynayarak, onu destekleyebilirsiniz. Üstün zekalılar beyinlerini kullanmayı severler.   Bu çocuklar düşünmeyi ve şeylerin üstesinden gelmeyi severler, bundan dolayı onlara soru sorun.  Ve tabi ki üstün zekalı çocukların kendi kendilerine sormak için de bir sürü soruları bulunmaktadır. Onların sorularına nasıl cevap verdiğiniz, onların cevaplar bulması için düşünüp ve öğrenmelerine yardımcı olur.  Çocuğunuzun sorularını cevaplama biçiminiz onların öğrenme aşkını canlı tutabilir ve onlara öğrenmeye devam etmeleri için yaşam boyu beceriler öğretebilir.

Etkinlikler

 Üstün zekalı çocuğunuzun ilgi alanlarını ve yeteneklerini desteklemek ile ilgili genel fikirler edindikten sonra daha rahat hale geldiğinizde, bazı etkinlikler planlamaya başlayabilirsiniz. Aslında, fazla planlamaya ihtiyacınız yok. Örneğin, yürüyüşe çıkmak için çok fazla plan yapmaya gerek yok fakat basit bir yürüyüş bazı ilgi alanlarının keşfedilmesine ve tartışılmasına sebep olabilir. Birçok üstün zekâlı çocuk oldukça gözlemcidir, bundan dolayı onların, sizin fark etmediğiniz şeyleri fark etmeleri muhtemeldir, fakat bu sizin soru soramayacağınız anlamına gelmez.

Programlar

Uyarılmış bir üstün zekalı çocuğu evde tutmak zor bir iş olabilir. Hiç durmadan zihinsel uyarım ister(ve ihtiyaç duyar) gibi görünürler. Yine de tümünü evde yapmanıza gerek yok. Çocuğunuzu ya üstün zekalı çocuklar için dizayn edilmiş bir programa ya da bir çok üstün zekalı çocuğu çeken bir programa göndermeyi düşünün. Eğer çocuğunuz yeterince büyükse, onu uzak bir kapma gönderebilirsiniz. Eğer çocuğunuz yalnız gidemeyecek kadar küçük ise, kütüphaneler ya da topluklar tarafından sunulanlar gibi yerel programlar düşünün.

2019 | yetenekli-cocuk | Küçük

Oyunlar ve oyuncaklar

Çocuğunuzun yeteneklerini desteklemenin iyi bir yolu iyi bazı oyuncaklar ve kitaplar sunmaktır. Fakat onlar sadece kitap ve oyuncak olamazlar. Üstün zekalı çocuklar genellikle tipik oyuncaklardan sıkılırlar ve en popüler kitapları her zaman ilginç bulmazlar. Üstün zekalı çocuklar için doğru oyuncakları ve kitapları bulmak zor olabilir fakat ne arayacağınızı bilmiyorsanız. Üstün zekalılar öğrenmelerini, düşünmelerini ve yaratıcı olmalarını sağlayan oyuncaklardan zevk alma eğilimindedirler.  Bu durum kitaplarda da aynıdır.

Destekleme zorlamaya karşı

Çocuğunuzun yeteneklerini desteklemek için yapmanız gereken şeyleri yaptığınızı düşündüğünüzde bile, halen çocuğunuzu zorladığınızdan ve zarara sebep olduğunuzdan endişe duyuyor olabilirsiniz. Hepimizde sık sık çocuğumuzu zorlamamamız gerektiği söylenir. İç huzuru için, desteklemek ile zorlamak arasındaki farkı anlamak isteyeceksiniz.

Carol Bainbridge 

www.zekatesti.com.tr olarak çocuklara ve gençlere online zeka testi uygulaması yaparak velilerin yada öğretmenlerin çocukların gerçek potansiyellerinin farkına varmalarını sağlayarak öngörü elde etmelerini sağlıyoruz.

Ya Çocuğunuz Üstün Zekalıysa?
Online Testimizle Çocuğunuzun Zeka Potansiyelini Keşfedelim.
www.zekatesti.com.tr

Makale Üstün Zekalı Dahi Çocukların 80 Özelliği

Üstün Zekalılar  FACEBOOK YORUMLARI


İki Kere Farklı Çocuklar Kimdir? Sorunları Nelerdir?

İki Kere Farklı Çocuklar Kimdir? Sorunları Nelerdir?

16 Mart 2019 - Pazar

Çocuğunuzun Okumaya İlgisini Çekmede 6 Adım

Çocuğunuzun Okumaya İlgisini Çekmede 6 Adım

12 Mayıs 2018 - Pazar

Iq Testi Zekayı Nasıl Ölçer?

Iq Testi Zekayı Nasıl Ölçer?

30 Nisan 2018 - Salı