Okul Öncesi Dönemde Yaşanan Problemler ve Çözüm Yolları

Her anne-baba 4-5 yaşlarındaki çocuklarıyla uğraşırken birçok problemlerle karşı karşıya gelir. Bu yaşta, çocuklar bebeklikten küçük çocuğa geçiş yapar. En yaygın disiplin sorunlarına bazı pratik çözümlerimiz ve önerilerimizi aşağıdaki sizlere sunuyoruz.

2017 | okul oncesinde yasanan problemler | Büyük

Sorun

Öneri/Strateji/Çözüm

Çocuğunuz sizi dinlemiyor.

Çocuğunuzla konuşmadan önce, onun bütün dikkatini size verdiğinden emin olun. TV izliyorsa, çocukla TV arasına girmeyi deneyin veya akıllı telefon/tabletle oynuyorsa, konuşmaya başlamadan önce onu kapatın. Konuşurken çocuğunuzun gözlerine bakın. Talimatlarınızı verdiğinizde, ne söylediğinizi tekrar etmesini söyleyin.

Çocuğunuz istediği şeyi elde edemediğinde sızlanmaya başlıyor.

Çocuğunuz sızlanmaya başlarsa, istediği şeyi vermediğinizden emin olun. Dediğini bir kez yaptığınızda, çocuğunuz sızlanmayı alışkanlık haline getirecektir. Çocuğunuz sızlandığında istediği şeyi asla vermeyeceğinizi ona açıkça söyleyin.

Çocuğunuz karşılık veriyor.

Karşılık vermenin hiç bir şartlar altında hoş görülmeyeceğini çocuğunuza net ve açık bir şekilde ifade edin. Saygılı olmak çok önemlidir. Çocuğunuzun karşılık vermesini hoş görürseniz, onu yapmanın iyi bir şey olduğunu düşünecek ve diğer yerlerde de bunu tekrar edecektir. Çocuğunuz karşılık verdiğinde, ona özür dilemeyi öğretin.

Çocuğunuzun yalanını mı yakaladınız?

Küçük ve büyük her ne sebeple olursa olsun yalan söyleme kabul edilemez. Çocuğunuzla bu konuyu açık konuşun. Gerçeği söylemenin doğru olduğunu bilsin. Anne-baba olarak, çocuğunuzun size güvenmesini sağlamak sizin görevinizdir. Yalan söylediğinde çok ağır şekilde cezalandırmayın. Bazen ağır cezalandırma çocuğun korkmasına sebep olur ve cezadan kaçmak için daha çok yalan söylemesine neden olur.

Çocuğunuzu bir şey çalarken mi yakaladınız?

Hırsızlık/Bir şey çalma asla kabul edilemeyecek olan diğer şeydir. Çocuğunuzu bir şey çalarken yakalarsanız, şeker, çikolata, kurabiye, para veya her ne olursa olsun, çocuğunuzla derhal bunu konuşmalısınız. Onu istemenin normal olduğunu ancak onu çalmanın kabul edilemeyeceğini bilsin.

Çocuğunuzun hilesini mi yakaladınız?

Bir şey kazanmak istemek insanın doğasında vardır. Bazen çocuğunuz kazanmak için hileye başvurabilir. Bazen kaybetmenin normal olduğunu ve bunu olgunlukla kabullenmek gerektiğini öğretmelisiniz. Dürüst olmak her zaman kazanmaktan daha iyidir. Centilmenlik ve doğruluk gibi değerlere vurgu yapın.

Çocuğunuz kaba mı davranıyor?

Çocuklar çevrelerinde birçok şey kapar. Gözlerini fal taşı gibi açma, çizgi film karakteri gibi dilini çıkarma, omuzlarını silkmek ve ayaklarını sert şekilde yere vurmanın istedikleri şeyleri elde etmelerinde işe yarayacağını zannederler. Çocuğunuzla yeri geldiğinde resmi olmak zorundasınız ve kabalığın evde kabul edilemeyeceğini bilsin. TV saati düşürme gibi küçük cezalar verebilirsiniz.

Çocuğunuz siz birisiyle konuşurken sözünüzü mü kesiyor?

Bu 4-5 yaşındaki çocukların anne-babaların neredeyse tamamında olur. Siz birisiyle konuşmaya başladığınız an, çocuğunuz sizi çağırmaya, çekmeye ve sizinle konuşmaya başlar. Çocuğunuz konuşmak için herkesin sırası olduğunu bilsin. Çocuğunuz sizin konuşmanızı kesse de siz konuşmanıza devam edin. Yaptığında, şimdi konuşma fırsatının kendisinde olduğunu söyleyin. Bu çocuğunuzun daha saygılı davranmasını sağlar.

Ya Çocuğunuz Üstün Zekalıysa?
Online Testimizle Çocuğunuzun Zeka Potansiyelini Keşfedelim.
www.zekatesti.com.tr

Zeka Geliştiren Kitaplar İçin TIKLAYIN
Zeka Geliştiren Zeka Oyunları İçin TIKLAYIN

Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm için TIKLAYIN

"Üstün Zekalılar Enstitüsü" Geleceğe Açılan Pencere  FACEBOOK YORUMLARI


Bebeğiniz Yabancı İnsanlara Nasıl Uyum Sağlar?

Bebeğiniz Yabancı İnsanlara Nasıl Uyum Sağlar?

19 Aralık 2017 - Çarşamba

Okul Öncesinde Çocuğunuzun Arkadaş Bulmasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Okul Öncesinde Çocuğunuzun Arkadaş Bulmasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

18 Aralık 2017 - Salı

Evcil Hayvanınızı Bebeğiniz İçin Hazır Hale Getirme

Evcil Hayvanınızı Bebeğiniz İçin Hazır Hale Getirme

13 Aralık 2017 - Perşembe